Vaata, mulk on televiisoris!

( 18.12.2012.a. )

Mulkidest kõnelev saatesari kannab nime "Säärased mulgid" ja on eetris 26. - 29. detsembrini algusega kel 18.45. Kordussaateid näeb 2. - 5. jaanuarini algusega kell 9.55 ETV1 ekraanil.

Säärased mulgid. 1/4 26.12.2012 kell 18.45 ETV1
Kuidas saab üks rahvas endale nime? Miks kunagisel Liivimaal hakati mulke just mulkideks nimetama ja kes need mulgid on? Uurime ja avastame ilma ja Mulgimaa inimesi koos Tõrvas elava ja ennast Helme mulgiks kutsuva Milvi Kalpusega. Juba 56 aastat on nad Antsuga koos elanud ning nii lapsi kui ka lapselapsi ja lapselapselapsi mulgimeeelseteks kasvatanud. Lühisarja esimeses saates teeme mulgi korpe ja kärutädi putru, käime Mulgi Teisel Peol, vaatame ajalukku ja küsime, kuidas vallavanemad praegust elu näevad.
Sarja autor Silvia Karro, režissöör Olga Käo, operaator Peeter Tungal, helirežissöörid Rein Fuks ja Peeter Roos.

Säärased mulgid. 2/4 27.12.2012 kell 18.45 ETV1
Milvi on oma laulunaistega koos Hallistes esinemas ja kohtub seal ajaloolase-etnograafi Heiki Pärdiga. Kas sul ka on oma häärber, uurib ta asja. Kapitalism Eestis sai alguse Mulgimaalt, sest just Halliste kihelkonna Abja mõisahärra käest ostsid 1853. aastal 25 talumeest endale oma talu. Linakasvatus edenes hästi ja raha kiirendas mulgi peremeeste soovi elujärge parandada. Mis on kuulsates mulgi häärberites erilist ja palju neid alles on jäänud? Oma kodu loo kõnelevad Valve Luuka, Marika Mänd ja Mait Mikelsaar.
Saate autor Silva Karro ja režissöör Olga Käo, helirežissöörid Rein Fuks ja Peeter Roos.

Säärased mulgid. 3/4 28.12.2012 kell 18.45 ETV1
Juba päris väikse tüdrukuna õppis Milvi ema kõrval tikkima ja kuduma. Tema riidekapis on puhta pesu riiulite ääred ka praegu pitsidega kaunistatud. Imetleme linaste kangaste ilu ja naiste näppude meisterlikkust Mulgi Ukuvakas ja Tarvastu Käsitöökojas. Saame tuttavaks noore mehe Maikeriga, kes mulgi juuri tunnetades parandab vanu ja ehitab uusi palkmaju. Mõisakülas elav Uno on aga kindel, et ta ei ela mitte ääremaal, vaid tegutseb oma metalliöötlemisseadmete firmaga üsnagi Euroopa keskpaiga lähedal. Untsakate ansambli asutaja Margus Põldsepp tuleb Milvi ja Antsu käest vanu laule uurima ning sellest kujuneb vaimustav kohtumine.
Saate autor Silvia Karro, režissöör Olga Käo, helirežissöörid Rein Fuks ja Peeter Roos.

Säärased mulgid. 4/4 29.12.2012 kell 18.45 ETV1
Vaatab mulgi peremees pikse poolt puruks löödud jämedat kuuske ja ütleb: “Jõudu sul om, a rahha sul põle!”
Mulkide rikkuse kohta on ikka nalja visatud ja ka Milvi kirjutab lustakaid lugusid ajalehele Üitsainus Mulgimaa. Toimetaja Kristi Ilves toob talle värske numbri. Kahekesi võtavad nad ette retke lehe jagamiseks. Karksi naised peavad just mokalaata. Mulgikeelseid luuletusi loeb Maie Perve, valmivast sõnaraamatust mõtiskleb Alli Laande ja oma esinemistega rõõmustavad meid Hummuli ning Karksi koolide noored. Nii ilusalt kõlab mulgi keeles: miu emä ja esä ja miu laits.
Sarja autor Silvia Karro, režissöör Olga Käo, helirežissöörid Rein Fuks ja Peeter Roos.Tagasi